פעילויות לילדים
מפגשי טבע - מידע עלינו
חוגי טבע לגני ילדים
חוגי טבע לבתי ספר
הפעלות וחוגים להורים וילדים
הפעלות לילדים
חוגי טבע לפעוטות
ממליצים
פורום


ילדי בית שמש
ילדי אשדוד
באר שבע והדרום
שדרות וק.מלאכי
ילדי אשקלון
רעיונות להפעלות
website counter
זחל משי

 

טוואי משי

אנו פוגשים בימים אלה בגנים את טוואי המשי, זחל משי או כפי שאומרים בטעות: תולעת משי. תולעים זו מחלקה אחרת לגמרי, וזחלים שייכים למחלקת החרקים. הזחל בוקע מביצים, טווה חוטי משי ויוצר גולם בתוכו הוא משתנה לגמרי והופך לפרפר לבן ויפה שפורץ מהגולם.

את הפרפר נפגוש בהמשך.

בכל גן השארנו מספר זחלים לגידול  ולתצפית.

 

 המשי הטבעי נוצר מחוטים שטווה הזחל של פרפר המשי כאשר הוא מכין את הפקעת שבתוכו הוא הופך לגולם.

הטוואי חי בדרום אסיה ובמזרחה. בארץ אין אף מין ממשפחה זו.
האדם מגדל אותו כבר אלפי שנים כדי להפיק מחוטיו את המשי. נראה שמוצאו מסין, באירופה מרוכזת כיום תעשיית המשי הטבעי בעיקר בצרפת ובאיטליה.
מחזור החיים.

 שלבי הגלגול הם ביצה, זחל, גולם ולבסוף פרפר בוגר. הביצים בוקעות באביב, כאשר עץ התות מלבלוב. הזחלים הבוגרים הם בצבע לבן-אפור-קרם ועורם חלק. קודם להתגלמותם הם מתנשלים 4פעמים.

הזחלים ניזונים מעלי תות, ברעבתנות וחשוב לשמור על עלים טריים מדי יום שיספיקו להשביע אותם.

הזחל גדל במשך 30-40 ימים. כאשר הוא התבגר מספיק,הוא מכין את עצמו למעבר לשלב הגולם. הוא מצהיב, מתקצר, ומחפש פינה שקטה ויציבה. הזחלים מפסיקים לאכול ומתחילים להפריש נוזל דביק משני פתחים, המצויים מתחת לפיהם. כאשר נוזל זה בא במגע עם האוויר, הוא מתקשה ונהפך לקורים דקיקים. הזחלים טווים את החוטים מסביב לגופם בתנועות גליות בצורת 8 וכך הם הולכים ועוטפים את עצמם בפקעת. אם נרטיב במים חמים את הפקעת ונמשוך ממנה קצה של חוט-נוכל לגלגל אותו על מקל או עפרון ולקבל חוט משי, ארוך מאוד! זמן הטויה של הגולם אורך שלושה ימים.
התפתחות הגולם נמשכת כשבועיים, כאשר הבוגר מוכן ליציאה הוא  מפריש חומר הממיס את קיר הגלמים ופורץ החוצה. צבעו של הפרפר הבוגר הוא לבן הפרפר אינו אוכל ואינו מסוגל לעוף.משך חייו כשישה ימים בלבד. הזכר נמשך אל הנקבה, המלאה ביצים, הודות לחומר ריח (פרומון) שהיא מפרישה. חוש הריח של הזכר מפותח במיוחד, ואיברי ההרחה שלו הרגישים נמצאים במחושים הנראים כמו זיפים.
לאחר ההזדווגות,  מתחילות הנקבות להטיל משטחי ביצים.


 
fiogf49gjkf0d

פעילויות לחגים

תוכניות טבע סובב חגים ומועדים הן פעילויות המתאימות לגילאי גן , בית ספר יסודי ומשפחות. בכל מפגש אנו שמים דגש על סמלי החג ומלמדים  קרא עוד

 
fiogf49gjkf0d

הפעלות לימי הולדת

לגילאי גן ובית ספר, אפשרות לבחור בעלי חיים או תוכנית אחת מתוכניות הטבע והסביבה לחגיגת יום הולדת ייחודית.

 קרא עוד

 
fiogf49gjkf0d

הפעלות לקייטנות

שלל תכנים לכל הגילאים – באפשרותנו להתאים מהתוכניות שלנו לכל נושא בקייטנה, מהישרדות בטבע ועד מפגש 

 קרא עוד

 
fiogf49gjkf0d

הפעלות עם בעלי חיים

מגוון תכניות לילדים ולמשפחות. טיולים וסיורים, חקר ולמידה המשלבת הרבה מאוד חוויה

קרא עוד

 

   

054-5658609 | 054-3088391 | 08-6845595 | פקס: 08-6845764

פותח על ידי מערכת ביג ביז bigbiz בניית אתרים מבית אולביז פרסום עסקים מפגשי טבע - מידע עלינוחוגי טבע לגני ילדיםחוגי טבע לבתי ספרהפעלות וחוגים להורים וילדים
חוגי טבע, הפעלות בגני ילדים, הפעלות עם בעלי חיים, חוגי העשרה , הפעלות לילדים, הפעלות לבתי ספר , הפעלות לימי הולדת , פעילות להורים וילדים, הפעלות לקייטנות , חוג בעלי חיים